آش سبزی (شیرازی)
(آش سبزی را شیرازی ها از مغازه های آشی تهیه می?نند و ?متر در خانه پخته میشود)
ملیت: ایرانی

مواد لازم:

600 گرم گوشت گوسفند(گوشت گردن بهتر است)

1 لیوان نخود (1/4 لیتر)

1 لیوان لوبیا سفید

1 لیوان عدس

1 لیوان برنج

150 گرم تره

150 گرم ترخون

ظروف و وسایل لازم:
قابلمه، مخلوط ?ن یا گوشت چرخ ?ن (بدون مخلوط ?ن هم میتوان ?ار را انجام داد)

طرز تهیه:
برای نتیجه ی بهتر من معمولآ حبوبات را شب قبل در آب سرد خیس می?نم، از پختن نخود و لوبیا همراه گوشت خوداری می?نم چون معمولآ دانستن مدت طبخ اینگونه حبوبات مش?ل است و بستگی به نوع آن دارد بهمین خاطر نخود و لوبیا را جداگانه میپزم و در آخر آنها را باهم به مدت لازم طبخ می?نم، برای طبخ همیشه از شعله ی ?م استفاده ?نید و مواد را به آرامی بجوشانید از جوشش شدید خوداری ?نید.
گوشت، لوبیا و نخود را پخته تا این?ه آنها تقریبآ پخته باشند و از حالت سفتی خارج شده باشند.
گوشت را پس از پختن با مخلوط ?ن خورد می?نید تا بصورت ?املآ خورد شده درآید سپس آن را با لوبیا و نخود دری? قابلمه بزرگ ریخته برای مرحله ی بعدی طبخ آماده ?نید، برنج را هم اضافه ?رده بمدت ?افی بجوشانید تا دانه برنج تفریبآ در آش محو شود.
در این مرحله ترخون و تره را خورد ?رده با عدس به دیگر مواد اضافه ?نید، نم? به اندازه ی دلخواه بزنید و طبخ را بر روی شعله ی ملایم ادامه دهید و مداوم آن را بهم بزنید. این ?ار را نیم ساعت یا بیشتر ادامه دهید تا آش تان آماده شود. برای جلوگیری از شور شدن آش فقط ی? آشپز در این عملیات شر?ت ?ند.

07-02-1427 هـ, 07:30 مساءً

?لوچه (بیس?ویت) سرینا Serina kaker (?لوچه سیاسی عبادی!)
عید است و آخر گل و یاران در انتظار

ملیت: نروژی

توضیح: همان گونه ?ه قول داده بودم تصمیم داشتم چند شیرینی نوروزی را آموزش بدم ولی متاسفانه مواد لازم را برای این?ار پیدا ن?ردم. رفتم سراغ یه مغازه تر? ?ه توی اسلو هست با هزار اشاره و ش?ل? و قروغمزه توضیح دادم ?ه پودر نخودچی می‌خوام، یارو فروشنده هم با لبخندی دلربا!! رفت ی? پا?ت آورد داد دستم، به نظر می‌آمد ?ه پودر نخودچی هست، وقتی آمدم خونه دیدم ذلیل شده پودر نخود بهم قالب ?رده، خلاصه ?لوچه نخود بی ?لوچه نخود.
از طرفی دیدم جو نوروز بسیار سیاسی شده، آخه آقایون می‌خوان تعطیلات نوروز رو فا?تور بگیرند و هم زمان جنگ اسلام آخوندی با شیرینی دانمار?ی (جنگ ?فر علیه باطل!!) در جریان است همچنین نظر به این?ه آمری?ا هم به ما مزد می‌ده تا تشویش اذهان ب?نیم!! باعث شد لجم دربیاد و بجای ?لوچه نخود و ?لوچه برنجی (آخه آرد برنج هم گیرم نیومد) ی? شیرینی نروژی توضیح بدم، مخصوصا ?ه این شیرینی رو برای نوئل درست می‌?نند و اسمش هم ?ه سرینا است و با "س" شروع میشه و همچنین اسم این ?لوچه نروژی هم بفهمی نفهمی ?می تا قسمتی الحادی هم هست و در نتیجه با ی? تیر?مون دوتا نشونه رو میزنم هم ستون های دین رو تخریب می‌?نم!! هم عید نوروز رو گرامی می‌دارم و الخ. (خدا قوت بده به این میگن مبارز راه آزادی [زرش?])

مواد لازم برای 70 تا 80 ?لوچه:

250 گرم آرد

100 گرم ش?ر

190 گرم روغن یا ?ره

2 عدد تخم مرغ

نیم قاشق چای خوری بی?ین پودر

نیم قاشق چای خوری ش?ر وانیل

مقداری خلال بادام یا پسته یا هر دو

مقداری ش?ر دانه درشت برای تزئین

ظروف و وسایل لازم:

ی? ?اسه تقریبا 4 تا 5 لیتری، ی? یا دو عدد سینی فر، چنگال، ?اغد قنادی (ی? نوع ?اغذ ?ه می توان آنرا در فر گرم قرار داد و نسوز است)

طرز تهیه:

ی? توضیح ?وچولو: در این شیرینی ی? نوع پودر بجای بی?ن پودر استفاده می‌?نند به نام Horn salt یا نم? شاخ (نخند آقاجان! ماه محرمی چیلت ?ج می‌شه!!) این پودر را از شاخ گوزن‌های قطبی بدست می‌آورند چون?ه می‌دانستم ?ه در ایران بجز پودر شاخ آخوند نوع دیگریش پیدا نمی‌شه!! از بی?ن پودر استفاده ?ردم نگران نباشید مش?لی پیش نخواهد آمد.

روغن یا ?ره را خیلی ?م گرم ?نید تا نرم شود روغن نباید زیاد گرم شود، نیازی نیست ?املا آب شود ?افی است ?می نرم شود تا راحت‌تر بشه مواد رو ورز داد.
آرد، ش?ر و بی?ن پودر و ش?ر وانیل را داخل ?اسه بریزید ی? عدد تخم مرغ را هم در آن بش?نید روغن را هم به آن بیفزاید و با دست ورز بدهید وقتی خوب ورز خورد و ی?نواخت شد مقداری ?می آرد را روی میز آشپزخانه بریزید و خمیر را روی آن خوب ورز بدهید دقت ?نید خمیر نباید زیاد شل باشد مخصوصا نباید به دست بچسبد اگر دیدید به دست زیاد می چسبد ?می دیگر آرد روی میز ?ار بریزید و خمیر را در آن ورز بدهید تا دیگر به دست نچسبد. اگر به تصویر نگاه ?نید می بینید سفتی آن چه اندازه باید باشد. خمیر وقتی آماده است ?ه تقریبا به دست نچسبد.
حالا روی خمیر را با پلاستی? بپوشانید و آنرا داخل یخچال قرار بدهید تا روز بعد.
پس از 24 ساعت اول با ?اغذ قنادی سینی فر را بپوشانید.
قبل از شروع فر را روی درجه 180 سانتی گراد تنظیم و روشن ?نید تا بعد از اتمام ?ار آماده سازی شیرینی‌ها گرم شده باشد.
خمیر را از یخچال خارج ?نید و قطعه قطعه از خمیر مقداری را بردارید و به صورت ی? سوسیس در بیاورید و بعد قطعاتی را از آن جدا ?نید و با ?ف دو دست گلوله‌هایی به قطر تقریبی 1.5 تا 2 سانتیمتر درست ?نید و روی ?اغذ قنادی روی سینی قرار بدهید پس از این?ه همه را گلوله ?ردید ی? تخم مرغ باقی مانده را در ظرف ?وچ?ی بش?نید و خوب هم بزنید حالا با ی? فرم مخصوص یا اگر ندارید چنگال آغشته به تخم مرغ روی گلوله‌های خمیر فشار بدهید به صورتی ?ه ?لوچه ها پهن شوند و همچنین ش?ل بگیرند. اگر فرم مخصوص این?ار را ندارید و از چنگال استفاده می ?نید اول چنگال را از ی? طرف روی گلوله های خمیر بگزارید و فشار بدهید بعد آنرا بردارید و از ی? زاویه دیگر (90 درجه) روی آن فشار دهید به صورتی ?ه ی? ش?ل پنجره مانند روی خمیرها نقش ببندد در ضمن خمیر از حالت گلوله‌ای خارج شود و تقریبا به ش?ل دایره‌ای به قطر 3 تا 3.5 سانتیمتر در آید (روی تصویر دوم تقه بزنید تا اندازه بزرگتر تصویر را ببینید). مم?ن است در این پروسس خمیر ?می به چنگال یا فرم مخصوص بچسبد نگران نباشید آنرا با دست جدا ?نید و سرجایش بگذارید. دقت ?نید اندازه ?لوچه‌ها پس از طبخ بزرگتر خواهند شد پس در این مرحله اندازه آنها نباید زیاد باشد چون پس از طبخ تقریبا دوبرابر خواهند شد، همچنین دقت ?نید فاصله‌ها را همانگونه ?ه در تصویر مشاهده می‌?نید رعایت ?نید. پس از این?ه همه گلوله‌ها را به ش?ل دلخواه در آوردید مقداری ش?ر دانه درشت بعلاوه مقداری خلال بادام یا خلال پسته یا هر دو را روی آن بریزید وقتی فر 180 درجه سانتی گراد گرم شد سینی‌های فر را ی?ی ی?ی در وسط فر قرار دهید و به مدت 14 تا 15 دقیقه بپزید، دقت ?نید ?ه ?لوچه‌ها نسوزند،تمام وقت آنها را زیر نظر داشته باشید، رنگ آنها باید ?رم رنگ بشود.

07-02-1427 هـ, 07:46 مساءً

سوهان (سُون)
توضیح: شیرازی‌ها می‌گن سُون البته منظور سوهان هست. این سُون را من از بچگی می شناسم و همیشه مادرم و دیگر خانم های شیرازی برای عید نوروز درست می‌?ردند. این?ه فقط شیرازی این سوهان را درست می‌?نند یا در نقاط دیگر ایران هم آنرا درست می‌?نند را من هیچ اطلاعی ندارم. اگر ?سی اطلاعی دارد خوشحال می‌شوم اطلاعات خود را در پیام گیر در اختیار من بگذارد.

مواد لازم (معمولا این مقدار را باید دو یا حتی سه برابر ?نید):

روغن مایع 1 فنجان

ش?ر 1 فنجان

عسل 1 قاشق سوپ خوری

بادام خلال شده به مقدار لازم (نگاه ?نید به تصویر)

خلال پسته

ظروف و وسایل لازم:

ی? قابلمه تقریبا 2 تا 3 لیتری، ی? سینی مسی یا نظیر آن

طرز تهیه:

ش?ر، عسل و روغن را با هم مخلوط می‌?نیم و روی حرارت می‌گذاریم و هم میزنیم تا رنگ مواد طلایی رنگ بشود.
بادام خلال شده را توی مواد می‌ریزیم و حرارت گاز را ?م می‌?نیم و مواد را با حرارت ?م مداوم هم می‌زنیم تا بادام به رنگ طلایی درآید.
دقت ?نید عسلی را ?ه من برای سوهان استفاده ?ردم رنگش مثل عسل‌های ایرانی نیست (قاطی دارد!) به همین خاطر رنگ سوهان ?می روشن تر شده در اصل اگر عسلی را ?ه استفاده می‌?نید از همان نوعی باشد ?ه معمولا در ایران به فروش می‌رسد رنگ سوهان‌ها ?می تیره‌تر خواهد شد، طلایی رنگ نزدی? به قهوه‌ای روشن.
بعد از این?ه مواد به رنگ دلخواه رسید ظرف را از روی حرارت بردارید و بوسیله قاشق سوپ خوری مواد را روی ی? سینی مسی یا نوع دیگری ?ه به راحتی بتوان بعد از سرد شدن سوهان‌ها را به راحتی از سینی جدا ?رد می‌ریزیم. دقت ?نید برای این?ار باید ?می سریع عمل ?نید تا مواد سرد نشود در غیر این صورت اگر مواد زیاد سرد شد ?می آنرا روی آتش گرم ?نید تا راحت‌تر بتوان به آنها فرم داد. بعد از این?ه مواد را روی سینی ریختید مقداری خلال پسته روی سوهان‌ها بریزید. سوهان‌ها را بگذارید سرد شوند.
پس از چند دقیقه سوهان‌ها سرد خواهند شد، پس از سرد شدن به وسیله قاشق یا ?ارد یا ?ارد? یا هر وسیله‌ای مشابهی ?ه در دسترس دارید سوهان‌ها را از سینی جدا ?نید.

بنات واللي يرحم والديكم ترجمو لي الوصفة بسرعة تراني بغربة ومشتهيتها مووووت

07-02-1427 هـ, 07:56 مساءً

السلااااااااام
كيفكم كلكم خواتي
انا نقلت لكم هذا الكباب اللي يجنننن شكلة من جد

?باب ?نجه (چنجه) با طعم ماست

ملیت: یقینا ایرانی

توجه ع?سها از سه نوع مختلف ?باب است در آینده آن دو نوع دیگر را هم توضیح خواهم داد.

مواد لازم برای ی? نفر:

250 گرم گوشت ران یا فیله گوسفند
1 پیاز
250 گرم ماست
1 یا 2 پره سیر
نم? و فلفل به اندازه ?افی

ظروف و وسایل لازم:
ی? ?اسه (تقریبآ 5 لیتری) برای مخلوط ?ردن. سیخ، رنده.

طرز تهیه:
گوشت را مثل تصویر بالا قطعه قطعه ?نید سعی ?نید قطعات ی? اندازه باشند تا برای ?باب ?ردن همزمان و ی?سان ?باب شوند.
پیاز و سیر را رنده ?نید و داخل ماست بریزید نم? و فلفل بزنید و خوب مخلوط ?نید. گوشت را در مخلوط بریزید و خوب بهم بزنید. سر ظرف را ببندید و آنرا در یخچال برای حداقل 24 ساعت نگهداری ?نید. من گاهی اوقات حتی دو تا سه روز آنرا در یخچال نگهداری می ?نم تا گوشت بخوبی ترد و نرم بشود.

گوشت ها را به سیخ ب?شید و بعد آن را بر روی آتش زغال یا گاز ?باب ?نید سعی ?نید سیخ ها را چند بار بچرخانید تا گوشتها خش? نشوند. سعی ?نید قبل از آن?ه گوشت خش? شود آنرا از روی آتش بردارید ?باب نباید خش? باشد. فراموش ن?نید ?ه گوشتی ?ه در ماست خوابانده شده نرم و ترد است و نیازی به ?باب ?ردن طولانی ندارد.
?باب را می توانید همراه ?وجه فرنگی ?باب شده و چلو یا نان سرو ?نید

.ن.:شوخی با دوستان!
والله ما موندیم حیرون این خانم های وبلاگ نویس پاشنه اینجا رو برداشتن و هر روز هم چهارتا سوال دارن! اولندش اینجا رو برای آقایون درست ?ردم گفتم اون بدبخت ها هستند آشپزی بلد نیستن بل?ه گشنگی (گشنگی به لهجه شیرازی یعنی گرسنگی) نخورن!! حالا می بینم خانومها وضعشون از آقایون بدتره!
در مورد سوال زیتون ?ه پرسیده این همه ماست برای ی? سیخ والله عزیز جان من برای 12 عدد سیخ ی? ظرف ماست ی? لیتری استفاده می ?نم همین رو تقسیم ?ردم به چهار نوشتم اینجا حالا اگه شما تونستی مثلا 10 گرم رو مخلوط سه تا چهارتا سیخ ب?نی یاد ما هم بده آخه 250 گرم ماست مگه چقدر می شه؟ نصفیش مچسبه به تن و بدن ?اسه!! عزیز جان 4 لیتر ماست می شه چهار?یلو از قرار معلوم درس ریاضی هم باید اینجا بدیم!! گوشتها توی تصویر اولی حتی دوتا سیخ هم نمی شود و شما معمولا باید بین 3 تا 4 سیخ برای ی? نفر مثل من حساب ?نی آخه من خیلی غذا خورم خوبه!!

در مورد این?ه ماست رو قبل از ?باب ?ردن از گوشت پا? ?نیم پاسخ (آره/نه) هست معمولا وقتی گوشتها رو به سیخ می ?شی دیگه تقریبا فقط ?می ماست روش می مونه و بیشترش می ریزه پایین و نیاز به فعالیت اضافی ندارد، مگر این?ه شما با معجزه این ?ار رو انجام بدی و ماست روی ?باب بمونه ?ه والله ما هنوز برامون اتفاق نیفتاده. نگاهی به تصویر بینداز هنوز مقداری ماست روی گوشتها هست و همین جوری باید ?بابش ?نی در مورد نم? هم بهتر همون اول بزنی تا بره جسم گوشت. درضمن فقط ی? سیخ رو گذاشتم روی تصویر برای زیبایی نمی تونستم ?ه تمام سیخ ها را اونجا ردیف ?نم ?ه جان من باید مساله زیبایی تصویر را هم در نظر گرفت شما ماشاالله ماشاالله چقدر ایراد می گیرید!!

حالا بیاییم سراغ هاله! عزیزجان معمولا زعفران را شما می توانید برای هرنوع غذایی برای خوشبو و رنگ ?ردن استفاده ?نی من معمولا برای جوجه ?باب از زعفران استفاده می ?نم ولی برای این نوع ?باب استفاده نمی ?نم. اگر در تصویر نگاه ?نی مقداری هم جوجه ?باب می بینی اونها رو با زعفران درست ?رده ام. در مورد سیر هم همین طور اگر روز وسط هفته است بدون سیر جایز تر است ولی اگر روز شنبه است حتما سیر جایز تر است چون هم از نظر سلامت موجود خوبی است و هم غذا را خوش مزه می ?ند ولی روزهای هفته مم?ن است باعث اخراج از ?ار بشود ?ه اصلا جایز نیست.

=====
08-02-1427 هـ, 01:21 مساءً

?و?وسبزی

مواد لازم:

3 تخم مرغ

1 عدد تره فرنگی یا مقداری تره ایرانی

4 تا 5 برگ ?اهو

مقداری جعفری

نیم قاشق چای خوری بی?ین پودر

1 قاشق سوپ خوری آرد

روغن به مقدار ?افی

نم? و فلفل

ظروف و وسایل لازم:
ماشین خورد?ن آشپزخانه، ماهی تابه 25 تا 28 سانتیمتر

طرز تهیه:
مقدار سبزی جات را ی? سان بگیرید یعنی اگر ی? تره فرنگی تقریبا 50 گرم شد به همان مقدار هم برگ ?اهو و جعفری استفاده ?نید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید از سبزیجات دیگر هم مثل شاهی و یا گشنیز هم استفاده ?نید من معمولا وقتی تره فرنگی استفاده می‌?نم از شاهی و گشنیز استفاده نمی‌?نم چون تره به تنهایی مزه‌ای قوی (نزدی? به تند) دارد و همین به تنهایی ?فایت می‌?ند، گشنیز و شاهی هم ?ه تقریبا ?می تند هستند. البته اگر دوست داشته باشید اش?الی در?ار نیست انتخاب سبزیجات بیشتر از روی سلیقه باید باشد.
سبزیجات را خوب بشورید و بگذارید آبش برود یا با دستمال ?اغذی خش? ?نید. آنها را در ماشین آشپزخانه بریزید و خوب خورد ?نید. اگر ماشین آشپزخانه در دسترستان نیست می‌توانید با ?ارد خورد ?نید در آن صورت باید سعی ?نید ?ه خوب خورد شود. سه عدد تخم مرغ و نیم قاشق بی?ن پودر را به آن بیفزاید نم? و فلفل هم بزنید و خوب مخلوط ?نید آرد را هم ?م ?م بیفزاید و خوب بهم بزنید تا آرد بهم نچسبد. معمولا اگر از ماشین آشپزخانه استفاده ?نید همه مواد را در همان ماشین می‌توانید مخلوط ?نید.
مقداری روغن را در ی? ماهی تابه‌ای به قطر تقریبا 25 تا 28 سانتیمتر بریزید و بگذارید روغن داغ شود(ماهی تابه اگر ?وچ?تر باشد ?و?و زیاد ضخیم می‌شود بزرگتر هم ناز?). پس از این?ه روغن خوب داغ شد مایع را در آن بریزید و خوب پهن ?نید تا تمام سطح ماهی تابه را بپوشاند. شعله را ?م ?نید و سر ماهی تابه را ببندید. پس از چند دقیقه ?نترل ?نید ?ه ی? طرف آن خوب سرخ شده است. وقتی طرف اول آن سرخ شد با احتیاط ?و?و را پشت و رو ?نید از این به بعد سر ماهی تابه را نبندید تا آب آن ?املا تبخیر شود. وقتی دو طرف ?و?و سرخ شد آنرا از روی اجاق بردارید. من معمولا وقتی این ?و?و را درست می‌?نم زیاد درست می‌?نم و آنرا در یخچال چند روز پیاپی استفاده می‌?نم. این غذا هم آسان است و هم بسیار سالم و مفید.

===
هذا رد وفية طريقة
سبزی ?و?و اینا رو داره :
شوید - گشنیز - جعفری - تره. برای درست ?ردنش هم اینه : مواد لازم : سیب زمینی ?وچ? یی? عدد !
پیاز ?وچ? ی? عدد
زرش? ی? قاشق غذا خوری
گردوی خرد شده 2 قاشق غذا خوری
آزد ی? قاشق غذا خوری
شنبلیله خش? یا پودر ?اری ی? قاشق مربا خوری
زرد چوبه و فلفل سیاه و تخم مرغ هم به قدر لازم
ب?ینگ پودر هم نمیزنن مگه ?ی?ه ؟؟؟؟؟ پس آرد برای چی میزنی ؟ خدایا !
یه دفعه اینطوری درست ?ن تا بفهمی ?و?و یعنی چی ! اینقدر هم به تر?ا بند ن?ن !!!!!!!!!
08-02-1427 هـ, 01:34 مساءً

الساعة الآن 07:18 .