?باب ?وبیده
با خودم گفتم تا تابستان تمام نشده دستور ?باب را بنویسم تا آنهایی ?ه می‌خواهند در آخرین روزهای قبل از پاییز و زمستان ?بابی درست ?نند وقت این?ار را داشته باشند.

ملیت: ایرانی

مواد لازم برای ١۲ سیخ:

۲ عدد تخم‌مرغ

١ ?یلو گرم گوشت چرخ ?رده

٥٠٠ گرم پیاز

١ قاشق چای خوری نم? و ?می فلفل

ظروف و وسایل لازم:

١۲ عدد سیخ پهن مخصوص ?باب ?وبیده قابلمه برای مخلوط ?ردن گوشت و رنده

طرز تهیه:

پیاز را رنده ?نید اگر آب پس انداخت آب آنرا خالی ?نید. گوشت چرخ ?رده را با پیاز داخل قابلمه بریزید و تخم مرغ‌ها را در داخل آن بش?نید نم? و فلفل بزنید قابلمه را روی حرارت بسیار بسیار ?م قرار بدهید و با دست خوب مخلوط ?نید. مخلوط ?ردن را معمولا باید هفت تا ده دقیقه انجام بدهید تا گوشت، پیاز و تخم مرغ خوب مخلوط شود در ضمن مخلوط نرم شود. گوشت را از روی حرارت بردارید باز هم ?می مخلوط ?نید.
گوشت را به دوازده قسمت مساوی تقسیم ?نید و با دست به سیخ ب?شید. برای به سیخ ?شیدن ?باب دست خود را در آب سرد بزنید تا ?ار با گوشت راحتر شود. هر سیخ تقریبا ١۲٠ گرم وزن دارد. من معمولا ۱۳۰ گرم را در دست می‌گیرم و به سیخ می‌?شم و بعد از این?ه خوب صاف شد سر و ته آن را با دو انگشت مثل قیچی قطع می‌?نم. این ?ار مهم است تا سر و ته ?باب خوب به سیخ بچسبد، معمولا ?باب ?ه از سیخ می‌افتد بهمین خاطر است ?ه سر و ته آن خوب به سیخ نچسبیده، در ضمن مهم‌تر از این باید گوشت را ی?ی دو ساعت قبل از ?باب ?ردن به سیخ ب?شید و آنرا به حال خود رها ?نید تا مقداری از آب گوشت تبخیر شود در این حالت دیگر گوشت از سیخ در هنگام ?باب ?ردن جدا نخواهد شد. اگر یخچال شما به اندازه ?افی بزرگ است گوشت را بعد از به سیخ ?شیدن داخل یخچال قرار دهید در غیر این صورت می‌توانید آنرا در جای خن? نگهداری ?نید.
?باب ?ردن ?باب ?وبیده هم با ?باب‌های دیگر ?می فرق دارد. به این صورت ?ه آتش زیاد لازم دارید تا ?باب با حرارت زیاد و سریع ?باب شود شما بلافاصله بعد از قرار دادن سیخ‌ها روی آتش باید شروع به پر دادن (اینور و انور ?ردن) آنها ب?نید و این ?ار را مدام انجام دهید مخصوصا در دقایق اول تا گوشت از سیخ جدا نشود. سعی ?نید ?باب را زیاد ?باب ن?نید در غیر اینصورت خش? خواهد شد.

همراه ?باب ?وبیده گوجه ?باب شده هم معمولا لازم است گوجه ها را ?افی است بشوید و ب سیخ ب?شید البته ?می قبل از ?باب ?ردن ?باب باید گوجه‌ها را ?باب ?نید. گوجه فرنگی زمان بیشتری برای ?باب شدن نیاز دارد و هم این?ه می‌توان آنها را در ظرفی ?نار آتش گرم نگاه داشت درصورتی ?ه ?باب ?وبیده باید سریع مصرف شود تا سرد نشدن.

02-02-1427 هـ, 08:21 مساءً

ته‌چین
ملیت: ایرانی

مواد لازم:

1 عدد مرغ

750 گرم ماست

3.5 لیوان برنج

نصف قاشق چای خوری زعفران

ی? چهارم قاشق چای خوری زردچوبه

نم? به اندازه دلخواه

2 تا 3 قاشق سوپ خوری ?ره

2 عدد تخم مرغ به دلخواه

ظروف و وسایل لازم:

ی? قابلمه تقریبا 6 لیتری ی? قابلمه 4 لیتری

طرز تهیه:
توضیح: سعی ?نید ماستی را انتخاب می‌?نید ترش باشد. هرچه ماست شما ترش‌تر باشد ته‌چین خوش طعم‌تر می‌شود.
من مرغ را معمولا شب قبل آماده می‌?نم و آنرا می‌خوابانم توی ماست و زعفران. اول مرغ را تمیز ?نید و آنرا به چهار قسمت تقسیم ?نید و با دو لیوان آب و زردچوبه در قابلمه ?وچ?تر بجوشانید تا پخته شود. پس از پختن مرغ، بگذارید سرد شود و استخوان‌های آنرا جدا ?نید. 250 گرم از ماست را با ?می از زعفران مخلوط ?نید نم? بزنید و مرغ را در آن بخوابانید.

روز بعد ی?ی دو ساعت قبل از شروع به طبخ، برنج را در آب گرم بگذارید خیس بخورد. دقت ?نید درست ?ردن برنج بستگی دارد به نوع برنج، هر نوع برج مدت طبخ‌اش با دیگری فرق می‌?ند اگر برنج بخصوصی را استفاده می‌?نید سعی ?نید روش پختن برنج را با آن مطابقت بدهید من معمولا برنج باسماتی استفاده می‌?نم و برای طبخ آن هم از این راه ?ه می‌نویسم نتیجه خوبی بدست خواهید آورد. پس از این?ه برنج خیس خورد.قابلمه بزرگتر را تا نمیه آب ?نید و بگذارید جوش بیاید. آب برنج را ?ه گذاشتید خیس بخورد را بریزید بیرون و برنج را در آب جوشان بریزد و با حرارت زیاد بجوشانید معمولا برای چلو 5 دقیقه ?افی است البته برنج باسماتی ?ه من استفاده می‌?نم ولی دقت ?نید برای ته چین باید برنج را ?می ?متر جوشاند تا زیاد شله یا به قول قدیمی‌ها آش نشود.
من معمولا در ضمن جوشاندن برنج مدام چند دانه آنرا زیر دندان می‌گذارم و همین ?ه دانه‌ها دیگر از حالت خش?ی خارج شده اند و نرم شدند برنج را آب?ش می‌?نم. معمولا برای ته چین آنرا زمانی از روی آتش برمیدارم ?ه هنوز مقداری دانه‌هایش زنده است، یعنی هنوز ?می سفت است دلیل این ?ار این است ?ه ماست باعث خواهد شد ?ه برنج بعد از صاف ?ردن هم مقداری از آب ماست را به خودش جذب ?ند و در نتیجه اگر زیاد از حد جوشیده باشد باعث خواهد شد ?ه بصورت آش دراید و زیاد از حد نرم شود. خلاصه این?ه برنجی ?ه برای ته چین درست می‌?نید باید ?می سفت تر از برنج چلو باشد. بعد از جوشیدن آنرا با آب سرد آب?ش ?نید حالا باقیمانده ماست را 500 گرم باقی مانده را با باقیمانده زعفران مخلوط ?نید و نم? بزنید و سپس برنج را ?ه با آب سرد آب ?ش ?رده اید در آن بریزید و مخلوط ?نید.

اگر خواستید تخم مرغ هم استفاده ?نید مقداری برنج را برای ?ف قابلمه در نظر بگیرید و دو عدد تخم مرغ را در ی? ظرف جداگانه بزنید و بعد مقداری برنج را در آن بریزید و مخلوط ?نید.
قابلمه بزرگ را روی آتش بگذارید ?ره را در آن بریزید و بگذارید ?می گرم شود سپس (اگر تخم مرغ استفاده می‌?نید برنجی را ?ه با تخم مرغ مخلوط ?رده اید ?ف قابلمه بریزید بصورتی ?ه تمام ?ف قابلمه را بپوشاند) در غیر اینصورت مقداری برنج را ?ف قابلمه بریزید و پهن ?نید تا ?ف قابلمه را بپوشاند، سعی ?نید مقدار برنج ?ف قابلمه به اندازه‌ای باشد ?ه حد اقل 2 تا 3 سانتیمتر ارتفاع داشته باشد تا زا نزدی?ی مرغ به ?ف قابلمه جلوگیری شود در غیر اینصورت مم?ن است گوشت مرغ خش? شود. حالا مرغ را از داخل ماست خارج ?نید و روی برنج بگذارید. و با باقیمانده برنج روی آنرا بپوشانید سعی ?نید برنج را بصورت تپه‌ای در قابلمه ش?ل بدهید حالا با دم‌?ش سر قابلمه را ببندید (برای دم‌?ش می‌توانید از ی? پارچه تمیز استفاده ?نید و در قابلمه را در آن بپیچید و سر قابلمه را با آن بپوشانید) و شعله را به اندازه‌ای ?م ?نید تا ته دیگ نسوزد. معمولا باید مدت دم ?ردن برنج را ی? ساعت در نظر گرفت به همین منظور شعله برای دم ?ردن نباید زیاد باشد در غیر این صورت ته‌دیگ خواهد سوخت.

02-02-1427 هـ, 08:30 مساءً

واااااااي امووووووت على الحكوكة بالروووب

اخلي العيش وامسك الحكوكة

يعطيكم العافية حبيبات قلبي

انا اذا بترجم حدي جم كلمة من المقادير

عساكم عالقوة يا مترجمات عالم حوااء

واشكر الغالية بان

وهذي بعض مقادير الطبق الاخير

دجاجة
750 جرام روب
3.5 كوب رز
نص ملعقة صغيرة زعفران
**********************<<< يعني ما اعرف ترجمتها

ملح حسب الذوق << يمكن
2-3 ملاعق ماء الدجاج <<< بعد يمكن

عدد 2 بيض

وهذا اللي قدرت عليه والسمووحة منكم
02-02-1427 هـ, 08:42 مساءً

انكاستر حبيبتي .
احنة نترجم ونكتب اللي يفيدنا ويمشي مع معتقداتنا والباقي نهمله لان والله العظيم اللي شجعني انقله هو الصور مشهية والمقادير باين عليهة سهلة ومتوفرة والا ولاكلمة فهمت كلامهم وسامحوني لو وردت كلمة غير محببة لكم عزيزاتي..
02-02-1427 هـ, 08:45 مساءً

جرح الليالي مشكوررررة ياعمري وماقصرتي
02-02-1427 هـ, 08:46 مساءً

الساعة الآن 01:43 .